YALÇIN'DAN İLO'YA ELEŞTİRİ

YALÇIN'DAN İLO'YA ELEŞTİRİ

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, Ankara’da gerçekleştirilen Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) toplantısına katıldı.

 

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Kamu ve İşçi Sendikaları Temsilcileri ve İLO Genel Direktörü Guy Ryder, İLO Türkiye Direktörü Numan Özcan, İLO Bölge Sorumlusu Heinz Koller’in katılım sağladığı toplantıda konuştu. Yalçın, Memur-Sen’in Kamu Görevlileri Sendikacılığında 850 bin üyesiyle, 11 Hizmet Kolunda Genel Yetkili ve örgütlenme oranının yüzde 71’ini geçmiş bir Konfederasyon olarak halen İLO’da teknik uzman seviyesinde bulunmasını sert bir dille eleştirdi. İLO’nun bu konuda adım atamasını talep eden Yalçın, “Türkiye’nin çalışma hayatında gerçekleştirilmesi gereken ödevleri konuştuğumuz bu toplantıda, İLO da ödevini yapmalıdır. Temsil noktasındaki pürüzler giderilmelidir” dedi.

 

EMEK HAREKETLERİ TERÖRE PRİM VERMEMELİDİR

Terörün herkes tarafından kınanması gerektiğini ifade eden Yalçın, bütün sendikaların ve emek örgütlerinin teröre prim verecek ya da teröre destek çıkabilecek hareketlerden kaçınması gerektiğini belirterek, terörle aralarına mesafe koymaları çağrısında bulundu.

 

DAYANIŞMA AİDATI VE GREV HAKKI SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ

3. Dönem Toplu Sözleşme sürecini geride bıraktıklarını söyleyen Yalçın,  “Türkiye’de kamu görevlileri sendikacılığında dayanışma aidatı söz konusu değil. Bu anlamda örgütlü ve muhatap olan tarafın cezalandırıldığı bir yapı var bu derhal aşılmalıdır. Grev Toplu Sözleşme sürecinin önemli tamamlayacılarından biridir. Türkiye’de kamu görevlilerinin grev hakkının olmayışı bir eksikliktir ve biran önce mesafe alınmalıdır” şeklinde konuştu.

 

İLO SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMELİDİR

Yalçın “Türkiye'de çalışma hayatı bütün boyutuyla ele alınmalıdır. Memur-Sen’in Türkiye’de Kamu İşveren Heyetinin muhatabı olmasına rağmen temsili konusudaki eksikliğin ya da başvurmasının yanlış değerlendirilmesinin bu anlamda İLO Türkiye temsilciliğine sorumluluk yüklediği ortadadır” dedi.

 

 

Yalçın, “İLO’nun Türkiye’nin hinterlandını göz önünde bulundurarak, bölge ofisi kurması gerektiğini de dile getirdi.

 

 

Türkiye Kamu Görevlileri Sendikacılığının İLO’yla beraber çalışmasının çok şey kazandıracağını vurgulayan Yalçın, “Bu anlamda Türkiye’deki Kamu Görevlileri sendikacılığının Uluslararası temsil noktasında Türkiye’deki sendikalaşma oranı göz önünde bulundurulduğunda bir sorunun yaşandığını rakamlar çok net olarak ortaya koyuyor. Toplantının bu noktalardaki pürüzlerin giderilmesinde önemli bir rol oynayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

 

 

KAMU GÖREVLİLERİ EMEKLİLERİ DE SENDİKALAŞABİLMELİ

Konuşmasında Kamu Görevlileri Emeklilerinin sendikalaşamadığına değinen Yalçın sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Kamu Görevlileri Emeklileri maalesef ülkemizde sendikalaşamıyor, biz de buna istinaden masada yetkili konfederasyon olarak bu konuda bir ilerleme kaydedilmesini istedik. Emeklilerin, emekli olduğunda bağlı bulunduğu konfederasyonun kazanımlarından yararlanması tarzında bir teklif geliştirdik. Bunun da kısa sürede çözüme kavuşturulması dileğimizi ilettik.”

 

 

İLO Genel Direktörü Guy Ryder ise, toplantıya katılım sağlayan bütün konfederasyonlara teşekkür ederek, “Dile getirdiğiniz bütün sorunları dinledik. Sendika hakları, örgütlenmek greve gitmek gibi taleplerinizin olduğunu gördük. Bunların çözümü için İLO üzerine düşecek görevi yerine getirecektir. Türkiye’de sağlık ve güvenlikle ilgili sorunların çözümü için atılan adımların olduğunu görüyoruz ama yeterli bulmuyoruz. Sorunların çözümü için katkı sunan bütün konfederasyonlara bir kez daha teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER