ABD'de Türk okuluna iki ödül birden!

ABD'de yapılan liselerarası robot yarışmasına katılan Doç. Dr. Burhan Bahriyeli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri iki ödül kazanarak büyük bir başarıya imza attı...

ABD'de Türk okuluna iki ödül birden!
ABD’ nin Boston kentinde yapılan liselerarası bölgesel robot yarışmasına “King of the Bosphorus” adıyla ve 3757 takım numarasıyla katılan Doç. Dr. Burhan Bahriyeli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri iki ödül kazanarak büyük bir başarıya imza attı.

İstanbul Büyükçekmece Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yer alan ve Büyükçekmece Belediyesi, Çuhadaroğlu Aluminyum & Holding, Doğus Kalıp, Fikret Yüksel Vakfı ve Adom Ajansı tarafından desteklenen Doç. Dr. Burhan Bahriyeli Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri ve idarecilerinden oluşan takım, ilk kez katıldıkları bu yarışmada 53 rakip arasında okullarını ve Türkiye’yi büyük bir başarıyla temsil etti.

Katılan tüm ülkelerin milli marşlarıyla başlayan yarışmanın açılış gününde İstiklal Marşı yankılanırken Türk takımı büyük ilgi gördü. Boston Üniversitesi Agganis Arenası’nda duygusal anlar yaşandı. İstiklal Marşı bittiğinde Amerikalı izleyiciler de büyük bir heyecanla ve coşkuyla ve alkışlarla Türk takımına destek verdiler. Yarışmaya Türkiye’den katılan tek Türk Takımı olan “King of The Bosphorus”, yarışmanın ilk günü sonunda, ilk kez katılan takımlara verilen “The Rookie Inspiration Award” ödülüne layık görüldü. Yarışmanın ikinci gününde ise Türk takımı en başarılı yeni takımlara verilen “The Highest Rookie Seed Award” ödülünü kazandı. Ayrıca takım yarışma jürisi ve diğer takımların ilgi odağı olmayı başardı. Takımın önümüzdeki yıl da yarışmaya katılması bekleniyor.

Takım kaptanlığını Cem Alkan ve Oğuzhan Karayün’ün yaptığı, Buse Aras, İsmail Işıktekiner, Mehmet Kalkavan, Ahmet İhsan Kolunsağ, Beyza Kuş, Emrecan Ortaköy’den oluşan takıma Büyükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Avni Sandıkçı, Şube Müdürü Mustafa Erşahin, Kumburgaz Turizm Anadolu Meslek Lisesi Müdürü Kenan İlhan, Doç. Dr. Burhan Bahriyeli Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Asım Onay, Adom Ajans Yönetim Kurulu Başkanı Nezir Karayün eşlik ettiler.

Bölgedeki Türk toplumunun da büyük ilgisini çeken ve takdirini alan takım, yarışmadan sonra devam etmekte olan Boston Türk Film Festivali’ne de katıldı ve Boston Güzel Sanatlar Müzesi’ni gezdi. Boston’daki New England Türk Amerikan Kültür Derneği Başkanı Erkut Gömülü de yarışmaya katılan oyuncuları ve idarecileri yarışma salonunda ziyaret edip destek ve moral verdi ve Türk toplumu olarak takımın başarılarından ve almış oldukları ödüllerden gurur duyduklarını ifade etti.

SANDIKÇI: "TÜRKİYE’DE DE YAPILMALI

İstanbul Büyükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Avni Sandıkçı, Amerika’da Türk Bayrağı’nın dalgalanmasının ve İstiklal Marşı'nın okunmasının çok onur verici olduğunu dile getirerek bu tür organizasyonların artık Türkiye'de de yapılmasını istedi.

ASIM ONAY: BAŞARACAĞIMIZA İNANIYORDUM

Doç. Dr. Burhan Bahriyeli Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Asım Onay ise duygularını şöyle ifade etti:

"Başaracağımıza inanıyordum ve başardık. Bu organizasyona katkı sunan, başta okulumuzun kurucusu Doç. Dr. Burhan Bahriyeli olmak üzere, tüm sponsorlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bundan sonraki projelerde daha iyisini yapmak için bu projenin bizlere ve herkese ışık tutacağına inanıyorum.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER