ÖĞRENCİLER ŞİKAYET ETTİ 15 YILLIK ÖĞRETMEN SÜRÜLDÜ

İstanbul Lisesi’nin 15 yıllık tarih öğretmeni ‘dine hakaret’ gerekçesiyle sürüldü

ÖĞRENCİLER ŞİKAYET ETTİ 15 YILLIK ÖĞRETMEN SÜRÜLDÜ
Türkiye’nin köklü okullarından İstanbul (Erkek) Lisesi’nde 15 yıldır görev yapan tarih öğretmeni Seyit Işık, ‘dine hakaret ettiği’ gerekçesiyle görevden alındı. Öğretmenlerinin haksız biçimde görevden alındığını düşünen İstanbul Lisesi öğrencileri Işık’ın görevine iade edilmesi için eylem başlattı.
İstanbul Lisesi’nin 15 yıllık tarih öğretmeni ‘dine hakaret’ gerekçesiyle sürüldü

İddiaya göre, Seyit Işık geçen mayıs ayında ‘derste dine hakaret ettiği’ gerekçesiyle dört öğrenci tarafından şikayet edildi ve müfettişler tarafından ifadesi alındı. 1 Kasım seçimlerinden bir hafta sonra ise Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gönderilen bir yazıyla yeniden savunması istendi. Bu süreçte Işık’ın şikayet dilekçesini okumasına da izin verilmedi. Suçlamaları reddeden Işık, geçtiğimiz hafta çarşamba günü önce maaş kesintisine uğratıldı ardından da liseden uzaklaştırma cezası aldı. Seyit Işık Sultangazi’de bir okulda görevlendirildi.

SÜRGÜN EDİLDİ 

Eğitim İş İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Ali Saraç, İstanbul Erkek Lisesi’nde öğretmen hakkında açılan soruşturmaya ilişkin açıklama yaptı. Saraç şunları söyledi: 
Demokratik, Atatürkçü, Laik ve Bilimsel eğitimi savunan öğretmenlerin başından soruşturmalar bitmiyor. Özellikle de 1 Kasım Seçimleri sonrasında eski defterlerin bir bir açıldığını görüyoruz. Hep aynı bahaneler: hakaret, din düşmanlığı…
Aylar öncesinden gündeme gelen soruşturma dosyaları her ne hikmetse 1 Kasım’dan sonra sonuçlandırılmaktadır.
Zeytinburnu’nda bir öğretmenimiz hakaretten soruşturma geçirirken adeta suç unsuru ararcasına sosyal medyadaki paylaşımlar üzerine başlayan süreci okul içerisine kadar sokulmaya çalışılmaktadır.
Bu olayın ardından bir öğretmenimiz yine aynı basit bahanelerle soruşturmaya tabi tutulmuştur.
Şimdi de İstanbul Erkek Lisesi Tarih Öğretmeni Seyit Işık hakkında soruşturma gerçekleştirilmiştir. Seyit Işık,  26 yıllık meslek hayatı boyuncu başarılara imza atmış, ödüller almış, öğrencilerini, çağdaş, demokratik ilkelere bağlı olarak yetiştirmiş, gerek öğrencileri gerekse çalışma arkadaşları tarafından sevilen, sayılan bir eğitimci olduğu halde dersinin ve müfredatının gereği olarak işlediği ders konularında geçen dinle ilgili bilgileri öğrencilerle paylaşırken tamamen yoruma dayalı gerekçelerle soruşturmaya tabi tutulmuştur.
İddia konuları:
-          Hz. Muhammed’in siyasal ve ekonomik çıkarlar için Medine’den Mekke’ye Hicret ettiği,
-          Kuran-ı Kerimin değiştirilmiş olduğu “eşinizi hafifçe dövebilirsiniz veya uzaklaştırabilirsiniz” ayetinin Kuran-ı Kerime sonradan eklenmiş olduğu,
-          Ezanın gereksiz olduğu, namaz vakitlerinin saatle de bilinebildiği
-          Ve buna benzer cümleleri derste öğrencilere anlatmak.
Buradaki konuların tamamen yoruma açık konular olduğu şüphesizdir. Yanlış anlama kaynaklı bir aktarımın söz konusu olabileceği ve İslamiyet’in kadınları dövmeyi emrettiği yönündeki bir yaklaşımla topluma lanse edilen bir konuda bunun böyle olamayacağını ifade etmenin neresi din düşmanlığıdır anlaşılır gibi değildir.
Kaldı ki kanaat hürriyeti Anayasal güvence altına alınmışken bu kadar ivedi ve yanlı soruşturmalar bizleri şaşırtmamaktadır.
Seyit öğretmen velev ki bu konulardan bahsetmiş olsa bile;
Bu soruşturma tamamen yanlı ve hedeflidir. Hedef İstanbul Erkek Lisesi gibi Cumhuriyetin köklü kurumlarını ele geçirme, tek sesli hale getirme ve çalışanları yıldırmaktır. 
Ayrıca soruşturma sürecinde işin takipçisi olan ve adeta bu öğretmeni bu okulda görmek istemiyoruz tavrı sergileyen siyasetçileri de unutmamak gerekiyor.
Tabii ki emir demiri kesmiştir, etik, ahlak, insanlık, hak, hukuk adalet bir tarafa itilmiş ve Seyit hocaya ceza üzerine ceza yağdırılmıştır.
Disiplin cezasının yanında bir de sürgün cezası verilmiş ve görev yeri değiştirilmiştir. İl Disiplin Kuruluna yapılan itirazın sonucu dahi beklenmeksizin  ikametgah adresi Anadolu yakasında olan öğretmenimiz Sultangazi ilçesine atanmıştır.
Seyit Öğretmene verilen disiplin cezası tamamen formalite gereği olup asıl hedef görev yerinin değiştirilmesidir. Oysa ki bir öğretmenin görev yerinin değiştirilmesi için;
-          Öğretmenin bu kurumda bulunması halinde her hangi bir güvenlik sorunu olması,
-          Bu kurumda çalışmasının sakıncalı olması,
-          Bu kurumda çalışması halinde verimli olamaması gibi kamu ve kişi yararını gözeten unsurların olması gerekir.
Kaldı ki dönemin bitmesine az bir süre kala yapılan bu işlem öğrencileri zorda bırakacaktır. Öğretmen değişikliğinin yaratacağı olumsuzlukların sonucuna öğrenciler katlanmak zorunda kalacaklardır.
Tüm bu gerekçeler gözetilmeden hangi gerekçe ile öğretmenin görev yeri değiştirilmiştir? Biz bunu  cevabını yukarıda da söylediğimiz gibi çok iyi biliyoruz.
Ama unutulmasın ki Seyit öğretmen yalnız değildir ve hukuk çerçevesinde Seyit öğretmenin her daim yanında olacağız. Seyit öğretmenin yetiştirdiği aydın insanların ve bugün okutmakta olduğu öğrencilerinin koydukları tavrın ve eylemlerin daima yanında olacak Seyit öğretmen için her türlü hukuki girişimi başlatıp takipçisi olacağız.
Bir kez daha şahit oluyoruz ki Cumhuriyetin aydın öğretmenlerini yıldırma ve korkutma politikaları durmadı, durmayacak. Unutmayınız ki doğru yolda yediğimiz her cezayı ödül sayarız.  
 Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde kurulan,Cumhuriyetin değerlerini kendine ilke edinen Eğitim iş bilimsel, laik,demokratik ve parasız eğitim mücadelesine yılmaksızın devam edecektir.
Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2015, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
hakkı
hakkı - 6 yıl Önce

ayaklar baş, başlar ayak olursa diye başlayan bi söz vardır bilir misiniz?

SIRADAKİ HABER