"Taşeron çalışanları kadrolu hale getireceğiz"

CHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Çetin, ''İktidara geldiğimizde kamu kurumlarındaki taşeronlaşmayı tamamen kaldırıp, tüm taşeron çalışanlarını kadrolu hale getireceğiz'' dedi.

"Taşeron çalışanları kadrolu hale getireceğiz"
CHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Çetin, Kocaeli'nin Gebze ilçesinde düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla 19 Mart'ta Gebze'de yapılacak mitingin koordinatörlüğünü üstlendiğini söyledi.

Taşeronlaşmanın ülkenin önemli sorunu olduğunu belirten Çetin, ''Türkiye'de gerek işsizlik gerek taşeronlaşma, CHP'nin oy kaygısıyla gündeme getirdiği konular değil'' dedi. Çetin, şöyle konuştu:
''İktidara geldiğimizde kamu kurumlarındaki taşeronlaşmayı tamamen kaldırıp, tüm taşeron çalışanlarını kadrolu hale getireceğiz. Sağlık Bakanlığı çalışanlarının yüzde 80'ini taşerona bağlı. Kamuda da 2 milyonu aşkın taşeron işçi bulunuyor. Kamuda taşeronlaşmanın son bulmasının ardından özel sektör de kendisine çeki düzen verecek.
İş kazalarında dünyada ikinci, Avrupa'da birinci sırada yer alan ülkemizde bu yılın ilk iki ayında 135 kişi iş kazalarında hayatını kaybetti. Yasaya göre, çalışan işçilerden, taşeron ile birlikte ana işveren sorumlu. Ancak yasanın bu maddesi uygulanmıyor. Ülkemizde taşeronluk sistemi ve denetim yetersizliği kayıt dışını besliyor.''

 

"CHP'deki kadro, hiçbir partide yok"

Çetin, Gebze Ticaret Odası Başkanı (GTO) Nail Çiler'in CHP'den milletvekili aday adaylığı süreciyle ilgili soru üzerine de ''Genel başkan yardımcıları görev insanlarıdır ve genel başkanın bilgisi, haberi olmaksızın hiçbir çalışmada bulunmaz. GTO Başkanı Nail Çiler'e de bu teklifte bulunmamız bu eksende olmuş, teklif tarafımdan götürülmüştür. Başkan Çiler ilk etapta sıcak yaklaştığı konudan daha sonra caymıştır'' dedi.

Çetin, parti tabanına rağmen parti dışından birine teklif götürmenin parti tabanına saygısızlık olarak algılayanlar da bulunabileceğini belirterek, ''Her partinin amacı iktidara gelmektir. Bence CHP'deki kadro, hiçbir partide yok. Ancak siyasette, siyasetin dışında olanları da siyasetin içine katmak gerekebilir. Ülkemizde çok başarılı bürokratlar, oda başkanları var. Bu tür kişileri siyasete davet etmek parti tabanına saygısızlık mı olur'' diye konuştu.

İzzet Çetin, Nail Çiler'e ikinci sırada adaylık garantisi verildiğine dair söylemleri yalanlayıp görüşmeler esnasında kesinlikle sıra pazarlığının yapılmadığını, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun sıra pazarlığına girmesinin söz konusu olamayacağını vurguladı.

CHP'de aday belirleme yöntemi üzerine kararın Parti Meclisi toplantısında alınacağını belirten Çetin, Kocaeli için büyük ihtimalle ön seçim kararının çıkacağını da söyledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
ismail kırancı
ismail kırancı - 10 yıl Önce

bende taşeron çalışanıyım istambul gibi yaşanması zor bir ilde 650 liraya mahkum kılınmışşız.bence bu hak değil allah sorsun diyorum.inşallah bunlar hak ettiği cezayı bulurlar.insanları suça teşfikten başka birşey degil.umarım düzelir.....

SIRADAKİ HABER