TMMOB 24 NİSAN`DA İSTANBUL`DA "NÜKLEER SANTRAL İSTEMİYORUZ" DİYENLERLE BİRLİKTE OLACAK

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Nükleer Karşıtı Platform tarafından 24 Nisan Pazar günü İstanbul`da düzenlenecek "Nükleer Santrallara ve Yaşamı Yok Eden Enerji Üretimlerine Hayır" mitingine TMMOB`nin desteği üzerine 20 Nisan 2011 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

TMMOB 24 NİSAN`DA İSTANBUL`DA "NÜKLEER SANTRAL İSTEMİYORUZ" DİYENLERLE BİRLİKTE OLACAK

Nükleer Karşıtı Platform (NKP), 26 Nisan 1986 tarihinde yaşanan Çernobil felaketinin yıldönümü nedeniyle İstanbul‘da 24 Nisan Pazar günü "Nükleer Santrallara ve Yaşamı Yok Eden Enerji Üretimlerine Hayır" mitingi düzenliyor.

Tüm dünyada nükleer santral teknolojisi terk edilirken, son olarak Japonya‘da yaşanan felaketle tehlikenin boyutları bir kez daha gözler önüne serilmişken, AKP Hükümeti nükleer santral macerasında ısrar ediyor. Japonya Başbakanı yaşanan nükleer felaket için tüm dünyadan özür dilerken, Başbakan nükleer santralleri piknik tüpüyle bir tutuyor.

AKP, TMMOB‘nin başvurusu ile yargı tarafından durdurulan Akkuyu‘da nükleer santral kurulmasına yönelik olarak bu kez de Rusya ile devletlerarası anlaşmayı yürürlüğe koymuştur ve hayata geçirmek için adım atmaktadır.

Emperyalizmin enerji planlarının bölgemizdeki baş uygulayıcılarından olan siyasi iktidarın nükleer santral tercihinin siyasi bir tercih olduğu artık herkes tarafından bilinmektedir. Ülkemizin "nükleer santrallerden elektrik üretme macerasına" atılmasına gerek yoktur. Bu çılgınlığa derhal son verilmelidir.

AKP, Mersin‘de toplanan, geleceği için el ele vererek kilometrelerce insan zinciri oluşturan on binlerin sesine kulak vermelidir. AKP, 24 Nisan Cumartesi günü nükleer santrallara karşı İstanbul‘da buluşacak insanların sesine kulak vermelidir.

Çağrımız tüm dünyayadır: "Çernobil‘den sonra Fukuşima yaşanan son ders olsun. İnsanlığın geleceği açısından, nükleer santralleri kapatın."

TMMOB de 24 Nisan günü İstanbul‘da ülkesini, doğayı, insanlığı ve geleceği düşünenlerle birlikte "Biz nükleer santral istemiyoruz" diyenlerin sözünü büyütecektir.

 

Mehmet Soğancı
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı 

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER