Kozmik oda gibi korunuyor

Oluşturulan teknoloji sınıfları nedeniyle okullar hırsızların hedefi haline gelince, Adana'daki bir okul da çareyi sıra dışı, yüksek güvenlik önlemleri almakta buldu.

Kozmik oda gibi korunuyor
Milli Eğitim Bakanlığı'nın talimatıyla okullarda oluşturulan teknoloji sınıfları, bilgisayarlar, slayt cihazları, projektörler ve LCD televizyonlarla donatılırken, hırsızlar da gözünü bu okullara dikti.

Adana'da da bazı okullarda hırsızlara karşı çeşitli önlemler alırken, kimileri ise adeta ''kozmik oda'' gibi korunur hale geldi. Seyhan ilçesine bağlı Çamlıbel Mahallesi'ndeki Gaffar Okkan İlköğretim Okulu'na kurulan yüksek seviyedeki güvenlik sistemi görenleri şaşırtıyor.

Okul bahçesinin duvarlarını jiletli tellerle çeviren okul yöneticileri, 4 metre yüksekliğindeki giriş kapısının üstüne sivri demir parçaları yerleştirerek okula izinsiz girilmesini neredeyse imkansız hale getiriyor.

Bahçe ve koridorlara da 14 kamera yerleştiren okul yönetimi 24 saat süreyle kayıt yapan sistem sayesinde diledikleri an internet aracılığıyla evlerinden de görüntüleri canlı olarak izleyebiliyor.

Ayrıca özel güvenlik firması tarafından yerleştirilen harekete duyarlı hassas sensörler ise okulun kapalı olduğu saatlerde, içeride bir hareketlilik hissettiği an alarm sistemini çalıştırıyor. Okula hırsız girmesi bir yana kuş bile uçsa alarm veren sistemle sadece polis değil okul yöneticileri de uyarılıyor.


 

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER