Milli Güvenlik dersi israf mı?

AB Bakanı Egemen Bağış’ın, liselerde verilen Milli Güvenlik derslerini ‘israf’ olarak değerlendirmesi büyük yankı uyandırdı. Eğitimciler AB Bakanı’nı desteklerken, emekli tümgeneral Osman Özbek ise, “‘O ders olmalı” dedi

Milli Güvenlik dersi israf mı?
AVRUPA Birliği Bakanı  Başmüzakereci Egemen Bağış, liselerde verilen Milli Güvenlik derslerini eleştirdi. “Milli Güvenlik derslerini israf olarak görüyorum” sözleri ‘Milli Güvenlik dersleri israf mı’ tartışmasını da beraberinde getirdi. Bağış, “Subayların işini gücünü bırakarak, üniformaları ile liselerimize gelip o dersi vermesini gerçekten bir israf olarak görüyorum. Avrupa’da hiçbir ülkede üniformalı ordu mensuplarının liselere gidip çocuklara ders verdiği bir örnek yoktur” demişti. Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Güvenlik dersleri ile ilgili bakanlığın yeni bir çalışması olmadığını, mevcut müfredatın devam edeceğini açıkladı. Konunun uzmanları Milli Güvenlik derslerinin gerekliliğini tartıştı:

1926’dan beri var!

Milli Güvenlik dersleri, 1926’dan yana lise 2. sınıfta okutuluyor. Üniversite sınavında zaman zaman gelen soru olabiliyor. Kız öğreciler için de zorunlu ve geçilmesi gereken bir ders. Ders, Milli Güvenlik Bilgisi Öğretimi Yönetmeliği’ne göre, Milli Eğitim Bakanlığı’nın görevlendirdiği öğretmenler tarafından değil, en yakın garnizonun komutanı tarafından atanan bir muvazzaf veya emekli/müstafi subay tarafından veriliyor.

20 yıldır karşıyız

- Mehmet Bozgeyik (Eğitim Sen Genel Sekreteri): “Biz 20 bu dersin okullarda okutulmamasını istiyoruz. Askeri mantıkla hazırlanmış bir dersin verilmesi, bu dersin askerler tarafından verilmesine karşıyız. Otoriter bir anlayışla hazırlanan bir derstir, eğitime yönelik bir ders olarak görmüyoruz. Bakanda bizim gibi düşünüyor. İsabetli bir çıkış olmuş. Vatandaşlık dersi varken milli güvenlik dersine gerek yok.”

Okullar kışla olmasın

- Ahmet Özer (Eğitim-Bir-Sen Sekreteri): “Müfredat tamamen Genen Kurmay Başkanlığı tarafından hazırlanıyor ve öğretmenleri onlar belirliyor. Bu ders ille de verilecekse öğretmenlik vasfı olan kimseler tarafından verilmeli. Ülkenin demokratikleşmesi açısından atrık asker askerliğini yapmalı, vatan savunmasında görev almalı. Kışlada asker, okulda öğretmenler olmalı. Okullarıun ‘mini kışla’ olmasını istemiyoruz.”

Bu ders olmalı

- Osman Özbek (Emekli Tümgeneral): Milli Güvenlik dersleri olmalıdır, askerlerin girmesi de doğrudur. Türkiye’de mecburi askerlik olduğu ve herkes askere gittiği için daha askere gitmeden gençlere hem sakerliği hem de milli güvenlik derslerini görmesi kaynaşmayı sağlar, birinci ağızdan doğruları öğrenirler. Avrupa’da böyle dersler yoksa demokasi açısından bakınca İngiltere’de kraliçe var, İspanya’da kral var onlar da demokrasiye aykırı. Herkese bu ders lazım.”


Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
kadir tuna
kadir tuna - 11 yıl Önce

bu ders tamamen kaldırılmalıdır. askerlerin okulları denetlemek için uydurdukları bir yöntemdir. gözlerimle gördüm. aylık form doldurup, garnizona teslim ediyorlar. başörtülü öğretmen, mescit, okunan gazetelere kadar rapor ediliyor. herşeyde formasyon isteyen bakanlık, öğretmenlik eğitim almamış subayların hem de üniformayla derslere girmesini engellemelidir.bu ders kaldırılsın askeri vesayet bitsin.

SIRADAKİ HABER