JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI: 'AKKUYU ÖLÜM KUYUSU OLMASIN'

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, Japonya’daki nükleer santralde meydana gelen patlamanın tüm dünyanın gözünü korkuttuğunu belirtirken, Türkiye’de, Akkuyu’da nükleer santral kurma “inadının” sürdüğünü bildirdi. Jeoloji Mühendisleri Odası, “AKP Hükümetini, nükleer maceraya son vermeye, nükleer santral anlaşmasını iptal etmeye çağırıyoruz” açıklamasında bulundu.

JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI: 'AKKUYU ÖLÜM KUYUSU OLMASIN'
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, Japonya’daki nükleer santralde meydana gelen patlamanın tüm dünyanın gözünü korkuttuğunu belirtirken, Türkiye’de, Akkuyu’da nükleer santral kurma “inadının” sürdüğünü bildirdi. Jeoloji Mühendisleri Odası, “AKP Hükümetini, nükleer maceraya son vermeye, nükleer santral anlaşmasını iptal etmeye çağırıyoruz” açıklamasında bulundu.
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası’ndan “Akkuyu Ölüm Kuyusu” olmasın başlığı ile yapılan yazılı açıklamada, Japonya’da meydana gelen depremin ardından şimdi de nükleer bir felaketin sadece Japonya’yı değil tüm çevre ülkelerini tehdit etmeye başladığı ifade edildi.
Diğer nükleer santrallerde meydana gelen ancak sonucu bilinemeyen hasarların ardından Fukuşima Daiçi nükleer santralinde meydana gelen patlama ve rayoaktif tehlikenin boyutlarının giderek büyüdüğüne dikkat çekilen açıklamada, “Açığa çıkan radyasyon nedeni ile milyonlarca insan radyasyon tehdidi altındadır. Hatta öyle ki atmosferik koşullar nedeni ile radyasyon saçılımının ABD, Kanada ve Rusya‘ya kadar yayılacağı üzerine tahminler söz konusudur” denildi.
Yaşanan bu nükleer felaket haklı olarak nükleer santrallerin insanlık için ne kadar büyük bir tehlike kaynağı olduğunu bir kez daha gözler önüne serdiği vurgulanan açıklamada, tüm dünyada “en güvenli enerji kaynağı” olduğu iddia edilen nükleer enerjinin ciddi olarak sorgulanır hale geldiği belirtildi.
Açıklamada, Japonya’daki nükleer santralde meydana gelen patlamanın tüm dünyanın gözünü korkuttuğu ifade edilerek, Almanya, Japonya‘ da yaşananların, tamamen imkansız olduğu düşünülen risklerin göz ardı edilemeyeceğini belirterek 7 nükleer santralini geçici olarak kapattığı, İsviçre’nin 3 nükleer santral projesinin askıya aldığı ve Rusya’nın da mevcut nükleer santrallerini güvenlik denetimden geçirmeye başladığı anımsatıldı.

-“TÜRKİYE’NİN NÜKLEER SANTRAL KURMA İNADI SÜRÜYOR”-

Tüm bu gelişmelerin, Türkiye’nin Akkuyu’da kurmaya çalıştığı nükleer santral için çok önemli bir uyarı niteliğinde olması beklenirken nükleer santral kurma “inadı”nın sürdürüldüğü vurgulanan açıklamada, şöyle devam edildi:
“Enerji Bakanı Mersin Akkuyu‘ya yapılması planlanan santraller için, "Japonya‘daki santraller, 1.nesil, bizdekiler 3.nesil" diyor; Başbakan "Riski olmayan hiçbir yatırım yoktur. Yani evinize tüpü de koymamak mı gerekir" diyerek nükleer santral yapımının askıya alınmayacağını söylüyor. Akıl ve bilim dışı gerekçelerle halk ikna edilmeye çalışılırken, nükleer mühendisi bilim insanları dahi; 1. nesil 3. nesil santrallerin artık fark etmediğini teknik olarak Akkuyu‘ya nükleer santral kesinlikle yapılamayacağını ifade ediyor.”

-GÜNCELLENMEYEN YER LİSANSINI KABUL ETMEK MÜKKÜN DEĞİL-

“AKP Hükümeti, tüm uyarılara rağmen ihale dahi yapılmaksızın Rusya‘nın Akkuyu‘da nükleer santral kurmasına yönelik bir devletlerarası anlaşmayı yürürlüğe koydu” denilen açıklamada, “Öncelikle belirtmek gerekir ki; Akkuyu‘da kurulacak olan nükleer santral için 35 yıl önce 1976 yılında bir yer lisansı alınmıştı. Bu kapsamında yapılmış yerbilimsel veri ve değerlendirmeleri, bu günkü veri ve bilgiler ışığında geçerli görmek; güncellenmeyen yer lisansını kabul etmek mümkün değildir” ifadesinde bulunuldu.

-OLASI DEPREM AKKUYU'YU ETKİLER-

Akkuyu’da santral kurulacak yerin yakınından geçen Ecemiş Fayı‘nın sismik karakteri konusunda ciddi kaygılar yaratacak bilimsel araştırmaların olduğuna dikkat çekilen açıklamada, bu fay hattında tehlikeli bir enerji birikiminin olduğuna bilim adamlarının işaret ettiği belirtildi. Açıklamada, “Akkuyu yöresi aynı zamanda, çalışma mekanizması son Japonya depremini yaratan tektonik sistemi ile aynı olan; Japonya’daki kadar büyük olmasa da tarihsel dönemlerde yıkıcı büyüklükte sığ odaklı depremler ve tsunamiler üretmiş Helenik-Kıbrıs yayının da etkisi altındadır. Bu dalma batma zonunda meydana gelecek bir depremin ve buna bağlı oluşacak tsunaminin, güney batı Anadolu’nun yanı sıra Akkuyu santralinin bulunduğu bölgeyi de etkilemesi söz konusudur” denildi.

-“HENÜZ VAKİT VARKEN VAZGEÇİN”-

Depremden sonra yaşanan nükleer felaketin yaşattıklarının dikkate alınması gerektiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Tüm yaşam için ne kadar büyük bir tehlike kaynağı olduğu bir kez daha ortaya çıkan nükleer santral kurma inadından vazgeçilmelidir.
AKP Hükümetini, nükleer maceraya son vermeye, nükleer santral anlaşmasını iptal etmeye çağırıyoruz. Deprem bir doğa olayıdır ve her zaman kaçınılmaz olarak meydana gelecektir. Depremin afete yol açmaması ve yaşanacak tüm olumsuzlukların sorumlusu olmamak için, henüz vakit varken vazgeçin...
Akkuyu 'Ölüm Kuyusu' olmasın!”
Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
aziz tarbak
aziz tarbak - 10 yıl Önce

nükler enerjiye mutlaka geçilmeli çünkü enerji talebini başka şekilde karşılamak mümkün değil

SIRADAKİ HABER