AK PARTİ'DEN ADAY OLABİLECEK BÜROKRATLAR...

2015 genel seçimlerinde AK Parti'den aday olma ihtimali bulunan flaş isimler...

AK PARTİ'DEN ADAY OLABİLECEK BÜROKRATLAR...
2015 genel seçimleri yaklaştıkça partilerin başta seçimlerde aday adayı olacak isimler başta olmak üzere tüm seçim hazırlıkları gitgide hızlanıyor.

7 Haziran 20152te gerçekeleşcek olan genel seçimlere yaklaşılırken kamu görevlilerinin istifası için son gün olan 10 Şubat’a kısa bir süre kala Ankara kulislerinde isimler konuşulmaya başlandı.

İşte AK Parti'den aday olma ihtimali üzerinde durulan o isimler...

12 yıldır iktidarda olan AK Partideki 3'üncü dönem kuralı nedeniyle 70’in üzerinde vekilin yeniden aday olamaması siyasete girmek isteyen bürokratları heyecanlandırıyor. Ankara kulisleri AK Parti'den aday olacağı konuşulan isimler üzerine yoğunlaşıyor. Habertürk'ten Volkan Yanardağ'ın ilgili haberinde AK Parti'den aday olma olasılığı konuşulan o isimler...

ÜST DÜZEY BÜROKRATLAR:

-MİT Müsteşarı Hakan Fidan... -Başbakanlık Başdanışmanı Etyen Mahçupyan... -MGK Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu... -TBMM Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu... -Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin... -THY Genel Müdürü Temel Kotil Çoğunluğu eski vekil olan yaklaşık 15 bakan yardımcısı da yeniden aktif siyasete dönmek için gün sayıyor. Diplomat kökenli Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru’nun İzmir’den aday olacağı kulislere yansıyor.

VALİLER:

-Kırıkkale Valisi Ali Kolat’ın Malatya... -Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’in Düzce... -Eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun Rize’den aday olacağı parti kulislerinde dillendiriliyor. Partinin Merkez Yönetim Kurulu’nda yer alan ancak milletvekili olmayan Teşkilat Başkanı Süleyman Soylu'nun da ismi kulislerde zikrediliyor. Soylu’nun Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerden birinden, Aktay’ın Siirt’ten, Gül’ün de Gaziantep’ten aday olacağı ifade ediliyor. -Dış İlişkiler Başkanı Yasin Aktay Yerel Yönetimler Başkanı Abdulhamit Gül’ün listelere girmesine kesin gözüyle bakılıyor.

SİVİL TOPLUM:

-Memur Sen kurucularından Prof. Fatih Mehmet Avşar’ın İstanbul’dan, -Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu’nun Gümüşhane’den, -TESKOMB Başkanı Abdulkadir Akgül’ün Yozgat’tan, -Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin de Gaziantep’ten adaylığı konuşuluyor. -Sosyolog Prof. Mazhar Bağlı, -Anayasa Hukuku Profesörü Osman Can’ın da listelerde yer bulması bekleniyor.

AKİL İNSANLAR HEYETİ:

-Akil insanlar heyetinde yer alan Psikiyatr Prof. Erol Göka... -Çözüm süreci konusunda rol üstlenen Abdurrahman Kurt.. -Ve Mehmet Emin Ekmen gibi eski milletvekillerinin de yeniden aktif siyasete döneceği ifade ediliyor.

LİSTELER NE ZAMAN HAZIR OLACAK?

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) aldığı karara göre, milletvekilliğine aday olmak isteyen kamu görevlileri, 10 Şubat’a kadar istifalarını verecek. AK Parti, 10 Şubat ile mart ayı boyunca aday listelerini hazırlayacak. Nisan ayı başında listeler, YSK’ya sunulacak. Nisanın son haftasında da YSK, seçime girecek partilerin listelerini kesinleştirecek. 


Habertürk
Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER