Kadroya geçince maaşı düşecek olan sözleşmeliler

Sözleşmeliye kadro veren yasal düzenleme, binlerce sözleşmeli çalışanı sevindirdi. Ancak bir grup varki, onların sevinci yarım kaldı.

Kadroya geçince maaşı düşecek olan sözleşmeliler
Örneğin Sağlık Bakanlığında 4924'e tabi olarak çalışan sözleşmeli personel bu durumdadır. Bunlar memur kadrosuna geçince maaşları düşecek. Şimdi bu personel, kadronun verdiği daha rahat nakil imkanı gibi durumları değerlendirererk maaş ile memur hakları arasında bir karar vermek zorunda kalacak.

Aynı durum sözleşmeli olarak çalışan programcılar için de geçerli. Sözleşmeli programcıların bir kısmı, kadroya geçince maaşlarında 700 liraya yakın düşme olacaktır.

Ne yazıkki KHK'da, maaşın düşmesi halinde aradaki fark, tazminat olarak verilir gibi bir hüküm konulmamıştır. Ayrıca KHK kimseyi zorla kadrolu yapmamakta, sözleşmeliye bir tercih sunmaktadır. yapılan düzenleme bağlamında hukuki olarak yapılabilecek bir şey bulunmamaktadır. Yani dava açılarak kazanılabilecek bir hak bulunmamaktadır.

Bu durumdakiler, yaşadıkları ikileme dair kararlarını 4 Temmuz 2011 tarihine kadar kesinleştirmek zorunda...Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER