'Nükleere inat yaşasın hayat'

İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu ve İstanbul Nükleer Karşıtı Platform, Japonya’daki nükleer kazaya rağmen nükleer santral kurma sevdasındaki AKP’yi uyardı

'Nükleere inat yaşasın hayat'
İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu ve İstanbul Nükleer Karşıtı Platform, nükleer santrallerin yapımına ‘dur’ demek için yürüdü. Taksim Tramvay Durağı’nda buluşan eylemciler, “Nükleerci başbakan istemiyoruz”, “Nükleere inat yaşasın hayat” sloganları eşliğinde Galatasaray Meydanı’na kadar yürüdü.

Yürüyüş sırasında yapılan konuşmalarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AKP sık sık eleştirildi. Konuşmalarda, AKP’nin Türkiye için önerdiği nükleer santrallerin karşılaştığı en ufak kazayla ortaya çıkan riskin tüm dünyayı tehdit ettiği belirtilirken insanlığın geleceğinin nükleer enerji olmadığı vurgulandı.

Eylemciler, Galatasaray Meydanı’na geldiğinde burada bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında Japon halkına her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını belirten eylemciler Japonya’da yaşanan nükleer kazaya rağmen Türkiye’deki yöneticilerin inatla nükleeri savunduğunu söyledi. Eylemciler, Çernobil’in yıl dönümü olan 24 Nisan’da Kadıköy’de bir miting gerçekleştireceklerini duyrudu.

Basın açıklamasının ardından İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu ve İstanbul Nükleer Karşıtı Platform, Japonya ve Türkiye başbakanlarına birer mektup göndererek Mersin Akkuyu’da kurmayı düşündükleri nükleer santralden vazgeçmeleri konusunda uyardı.

Eylem, mektupların gönderilmesinin ardından son buldu.


Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER