TÜBİTAK'a protesto mektubu

Üç yıldır Nesin Matematik Köyü’nün TÜBİTAK’ın Bilim ve Toplum projelerini desteklemek fonuna yaptığı başvurular reddediliyor. Bu durumu protesto etmek için Nesin Vakfı bir imza kampanyası başlattı.

TÜBİTAK'a protesto mektubu

Ali Nesin geçtiğimiz yıl başvurularının reddedilmesi nedeniyle TÜBİTAK Başkanı Nükhet Yetiş’e bir mektup kaleme almış ve bu mektup çok yankı uyandırmıştı. Mektup’ta 98 yılından beri gerçekleştirilen yaz okullarına her yıl yüzlerce liseli, üniversiteli öğrencinin katıldığını ve büyüyen bu çalışmaları artık Şirince’deki Matematik Köyü’nde yapmaya başladıklarını, öğrencilerin de yaz okulunda gönüllü bulunan dünya çapında önde gelen matematikçilerle tanışabildiğini, bu sayede matematiği sevdiğini anlatıyor. Ama yazılan mektuba yanıt gelmiyor.

Bu yıl TÜBİTAK, destek programına başvurular için yeni bir şartname düzenlenledi ve bu şartnamede etkinlik sahibinin ders veremeyeceği, en az üç yıldızlı tuvaletli otellerde konaklanılacağı gibi içerikten çok biçime yönelen bir yol izlendi. Ali Nesin bu şartnamenin Nesin Matematik Köyü’nde yapılacak herhangi bir etkinliğe destek olmamak için düzenlendiğini söylüyor. Bu durumu protesto etmek için bilimden sorumlu bakan Prof. Dr. Mehmet Aydın’a kısa bir mektup kaleme alan Ali Nesin, aynı zamanda mektubu Nesin Vakfı dostlarına da açtı.

Protesto mektubuna şu linkten ulaşabilirsiniz: http://www.tubitaki-protesto-ediyoruz.net/index.php

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER