Engelli okulu, belediye engeline takıldı!

Maltepe Belediyesi'ne bağışlanan arazide engelli merkezi tamamlanalı 2 yıl oldu. Ancak dernek ile belediye arasında yetki kavgası mahkemelik olunca, merkez bir türlü açılamadı ve sonunda 110 engelli isyan etti.

Engelli okulu, belediye engeline takıldı!
Maltepe Bahadır Erdoğdu Engelliler Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi bir türlü açılamıyor. Engelliler isyanda...

Çocuğu engelli olan Adnan Erdoğdu, belediyeye merkezin yapılması için yaklaşık 8 bin metrekare arazi bağışladı. Belediye de 10 milyon lira harcayarak merkezi tamamladı. Ancak seçimlerde belediye el değiştirince ruhsat, bürokrasiye takıldı.

300 ENGELLİNİN ÖNKAYDI, 110 ENGELLİNİN İSE KESİN KAYDI YAPILDI
Akşam gazetesinin haberine göre; Maltepe Belediyesi, devletin verdiği 480 lira maddi desteği alabilmek için 2009'un Mayıs ayında kurulan Maltepe Engelliler Derneği ile merkezin işletmesi için ortak işletme protokolü yapma yoluna gitti. 4 yıllık protokol Ağustos 2010'da imzalanabildi. Derneğin dışında belediye çalışanların da içinde olduğu kurul tarafından çalışmaların denetlenmesi öngörüldü. Öğretmenler alınmaya, kayıtlar yapılmaya başlandı. MEB, ruhsatı onayladı. Yaklaşık 300 engelinin önkaydı, 110 engellinin ise kesin kaydı yapıldı. 

"DERNEK FASON ÇIKTI"
Merkez tam açılacaktı ki belediye ile dernek birbirine girdi; belediye, protokolü iptal etti, dernek ise soluğu mahkemede aldı. İstanbul İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. 

Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin "Merkez eksikleri olduğu için uzun süre açılamadı. Maltepe Engelliler Derneği ile protokol yaptık. O dernek de fason çıktı" dedi.

"BELEDİYE RANT AMACI GÜTTÜ"
Derneğin Genel Sekreteri Enven Tuksal da şunları söyledi: 

"Dernek belediye işbirliği ile kuruldu. Kapasiteyi bin 300 kişilik hale getirdik. Ama daha başlamadan belediyeden 'şunu işe al bunu işe al' baskıları başladı. Belediye rant amacı güttü. Derneğe 'İstifa edin' dedi. Yönetmelik yapıp danışman atadı. Kabul etmedik. '2014'e kadar protokolümüz var' dedik. Belediye de zabıtalar ile basıp derneği çıkardı. Mahkeme kararlarını da uygulamadı. Kaymakam kararını da uygulamadı." 


Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER