ÜNİVERSİTELERİN ' EN İYİ ALANLARI' AÇIKLANDI

. .. Türk üniversiteleri, ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarınca açıklanan "en iyi 23 alan sıralaması"nın 13'ünde yer alma başarısını gösterdi

ÜNİVERSİTELERİN ' EN İYİ ALANLARI'  AÇIKLANDI

ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP Laboratuvarı'nın, üniversitelerin güçlü ve geliştirmeye açık yönlerine dikkati çekmek için hazırladığı 2014-2015 alan sıralamasında, dünyadaki en iyi üniversiteleri 23 farklı alana göre listeledi. Alanlara göre açıklanan üniversite sayısı, o alanda yayınlanan makale yoğunluklarına göre, 50 ila 1000 arasında değişiyor.

     

URAP'ın 23 alanı kapsayan sıralamasının 16'sında ABD üniversiteleri dünya birincisi oldu. İngiltere üniversiteleri iki alanda dünya birincisi olurken, Çin, Danimarka, Hollanda, Singapur, İsviçre üniversiteleri ise birer alanda dünya birinciliğine yerleşti.

     

Türkiye'deki başarılı alanlar

     

Türk üniversiteleri, açıklanan 23 alan sıralamasının 13'ünde yer alma başarısını gösterdi.

     

ODTÜ, 23 alanın 9'unda sıralamada yer aldı. İstanbul, İstanbul Teknik, Ege, Atatürk ve İhsan Doğramacı Bilkent üniversiteleri 7'şer alanda listelere girdi. Ankara ve Gazi 6, Hacettepe ve Erciyes 5,  Boğaziçi, Çukurova, Selçuk ve Süleyman Demirel üniversiteleri 4 alan sıralamasında listede yer aldı.

     

Alan sıralamalarının 3'üne ismini yazdıran 8 Türk üniversitesi, Dokuz Eylül, Fırat, İzmir Yüksek Teknoloji, Koç, Marmara, Ondokuz Mayıs, Uludağ ve Yıldız Teknik üniversiteleri oldu. Diğer üniversitelerden 14'ü, 2 alan sıralamasına ve 12'si de bir alan sıralamasına girdi.

     

Boğaziçi Üniversitesi, fizikte dünyada 165'inci olarak tüm alanlar içinde en iyi dereceyi elde eden Türk üniversitesi oldu. Bu alanda, ODTÜ 171 ve İTÜ 223'üncü olma başarısını gösterdi.

     

Mühendislik alanında açıklanan dünya üniversiteleri arasında 30 Türk üniversitesi yer aldı. Bu alanı 26 üniversite ile matematik, 25 üniversite ile fizik, 23 üniversite ile tıp ve sağlık alanları takip etti. Kimya alanında 15 Türk üniversitesi dünya alan sıralamasında yer alırken, biyoloji alanındaki üniversite sayısı 8 oldu.

     

Tarım ve veterinerlikte 5, bilgisayar ve enformatik alanında 4 üniversite sıralamada yer buldu.

     

Üniversitelerin yüzde 23'ü ABD'den

     

URAP 2014-2015 alan sıralamasında en az bir üniversitesi olan ülke sayısı 90 olarak açıklandı. 23 alan sıralamasında, üniversitelerin yüzde 23,1'i ABD, yüzde 8,6'sı Çin, yüzde 7,6'sı İngiltere'den yer aldı. Türk üniversitelerinde bu rakam yüzde 1,2'de kaldı.

     

Açıklanan 23 alan sıralamasının tümünde üniversitesi olan ülkeler, ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Hollanda oldu. Türk üniversiteleri ise açıklanan alanların 13'ünde yer aldı.

     

"Türk üniversitelerinin çoğu kendilerini geliştirip dünya sıralamalarında yükseliyor"

     

URAP Başkanı Prof. Dr. Ural Akbulut, alan sıralamalarının THE, QS, ARWU, NTU, Leiden ve URAP gibi kuruluşlar tarafından yapıldığını hatırlattı. URAP alan sıralamasında, makale ve atıf konusunda güvenilir kaynaklardan biri olan InCites verilerinin kullanıldığını, anket ve benzeri yöntemlerle elde edilen verilerin değerlendirmeye alınmadığını anlatan Akbulut, üniversitelerin makale ve atıfları, bu makale ve atıfların ilgili alan içindeki etkisi ile uluslararası işbirliği oranının URAP alan sıralamasında ölçüt olarak kullanıldığını söyledi.

     

Akbulut, Türk üniversitelerinin kendi akademik performanslarını dünyanın önde gelen üniversiteleri ile karşılaştırıp gelişmeye açık yönlerini görebilmelerine yardımcı olmak amacıyla sıralama yaptıklarını ifade etti.

     

Türk üniversitelerinin çoğunun kendilerini geliştirip dünya sıralamalarında yükselmeye devam ettiğini anlatan Akbulut, bu verilerin ortaya çıkmasından sonra üniversitelerin uluslararası dergilerde basılan makale sayılarının hızla arttığını, ancak son yıllarda makale sayılarındaki artış hızının biraz yavaşladığını vurguladı.

     

Üniversitelerin yayınladığı makaleler içinde hiç atıf alamayanların oranının dünya ortalamasının üzerine çıktığına işaret eden Akbulut, "Bu nedenlerle üniversitelerimizin yöneticilerinin, akademisyenleri dünyanın en saygın dergilerinde makale yayınlamaya ve teknoloji geliştirip patent almaya özendirmeleri ülkemiz açısından önem taşımaktadır" değerlendirmesini yaptı.

     

Üniversitelerin çoğunun alt yapısı ile sahip olduğu saygın akademisyenlerin, başarılı mezun ve yetenekli öğrencilerin sayısının bilgi ve teknoloji üretip ihraç etmek için yeterli düzeyde olduğunun altını çizen Akbulut, bu nedenle üniversite yöneticilerinin akademisyenlere teşvik primi vererek onları motive etmelerinin ülke açısından çok yararlı olacağını belirtti.

     

Akbulut, URAP'ın dünya alan sıralamasına giremeyen Türk üniversitelerinin de 23 alanda Türkiye ve dünyadaki konumlarını görebilmeleri için hazırladıkları Türkiye'ye özel alan sıralamasının bu ay sonunda ayrıca açıklanacağını sözlerine ekledi.

     

URAP 2014-2015 dünya alan sıralamalarına adresinden ulaşılabilecek.HÜRRİYET

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER