Anadolu Liseleri'ne yerleştirme sistemi gelecek yıl değişecek

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Anadolu Liseleri'ndeki 8 bin açıkla ilgili yeni bir kayıt hakkı verilmeyeceğini ve gelecek yıl yerleştirme sisteminin tamamen değişeceğini açıkladı.

Anadolu Liseleri'ne yerleştirme sistemi gelecek yıl değişecek

Bakan Dinçer, "İlave ek süre vermeyeceğiz. Zaten önümüzdeki yıl yerleştirme sistemini bütünüyle değişitireceğiz" dedi.

Hürriyet Gazetesi'nden Nuran Çakmakçı'nın "Açık kontenjanı olan okullar var, oraya girmeyi bekleyen çocuklar kapıda. Sistem yüzünden sınıflar boş kalacak. Bu haksızlık değil mi?" sorusunu ise Bakan Dinçer, şöyle yanıtladı: "Haksızlık değil, yöntemden kaynaklanan sorunlar var. Benim ne zaman Bakan olduğumu hatırlıyorsunuz. Tedbirleri önümüzdeki sene aldığımızda yeniden bu soruyu bana sorun" dedi.

Dinçer, şunları söyledi: "Anadolu Liseleri'ne bir, meslek liselerine de birer yerleştirme hakkı verdik. Önümüzdeki yıl bununla ilgili tedbir alacağımı söylüyorum. Fırsatlar verilmiştir, öğrencilerimize ve velilerimize bu konuda yapacakları imkanlar tanınmıştır, ancak eski alışkanlıklarını değiştirmedikleri için ve hep son ana kadar bekledikleri için maalesef kayıtlarını yaptırma konusunda tereddüt göstermişlerdir. Sistemin yenilenmesine ihtiyaç var. Öğrencilerimiz eğitim programının tam başında başlayacak, sonuna kadar devam edecekler. Sistemde bir sorun olduğu ortada. Bana şahsıma fırsat verin, önümüzdeki yıl yerleştirme sisteminin teknik ihmalleri veya olumsuz sonuçlara fırsat vermeyecek şekilde düzenleyeceğiz."
Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER