Eğitim Hakkı Meclisi'nden YGS protestosu

İstanbul Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi, İstanbul Üniversitesi Beyazıt Yerleşkesi önünde YGS’yi protesto ederek eğitim hakkı için 10 Nisan’da Ankara’daki mitinge çağrı yaptı

Eğitim Hakkı Meclisi'nden YGS protestosu
İstanbul Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi, bugün (27 Mart) yapılan YGS’yi protesto etti. İstanbul Üniversitesi Beyazıt Yerleşkesi önünde bir araya gelen meclis üyeleri, sınavın başlamasının ardından elerlideki dövizlerle oturmaya başladı. “Alfabede harf, cebimizde para kalmadı”, “Çocuklarımız yarışıyor, tüccarlar kazanıyor”, “Yarış atı değil, çocuk yetiştirmek istiyoruz” yazılı dövizlerin yanı sıra ‘Hayatımız sınav’ adlı karikatür kapı girişinde bekleyen veli ve öğrenciler tarafından yoğun ilgi gördü.

Oturma eylemi boyunca, çocukları sınavda olanlar sınavların kendilerini ve çocuklarını maddi ve manevi yönden çok yıprattığını konuştu. Eğitim Hakkı Meclisi üyesi Şahin Yaşık, üniversite sınavını kazanmanın yetmediğini, okulun bitmesinin ardından KPSS ile mesleğini yapmasının engellendiğini belirtti. Eğitim hakkı için mücadele edilmesinin gerektiğini söyleyen Yaşık, herkesi 10 Nisan’da Ankara’da yapılacak olan Eğitim Hakkı Mitingi’ne davet etti. Çocuğu lise ikinci sınıfta okuyan bir meclis üyesi olan Hasan Polat da binbir umutla okuttuğu kızının geleceğinin sınavlarla karartıldığını, çocukların dershanelere mahkum edildiğini dile getirdi.

’Velileri soyuyorlar, çocuklarını geleceğini çalıyorlar’
Eğitim Hakkı Meclisi adına açıklama yapan öğrenci velisi Mehmet Demirtaş ise “Artık yeter! Çocuklarımızı okutmak için artık bizde satacak ceket kalmadı. Dershane patronları AKP’ye duacı. AKP döneminde özel dershaneye giden öğrenci sayısı ikiye katlanmıştır. İsyanımızın nedeni sadece soyup soğana çevrilmemiz değil, sınavlar yüzünden bunalıma giren, hastalanan çocuklarımızın geleceğinin çalınmasıdır” dedi. Milli Eğitim Bakanı ve Başbakan’ın bunun hesabını vermesi gerektiğini söyleyen Demirtaş, “Sınavların kaldırılmasını, parasız, bilimsel eğitim verilmesini istiyoruz” dedi. Açıklamanın ardından oturma eylemi bitirildi.
Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER