ZAM MÜZAKERESİ BUGÜN. SON ŞEKLİ NE ZAMAN VERİLECEK ?

Bakan Faruk Çelik, memurlarla yapılan toplu sözleşme pazarlığı sonrası açıklama yaptı.

ZAM MÜZAKERESİ BUGÜN. SON ŞEKLİ NE ZAMAN VERİLECEK ?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, '' bugün  toplu sözleşmenin geneli üzerinden müzakerelere başlayacağız. Cuma günü de görüşme geneli üzerinde devam edecek ve pazartesi de nihai olarak geldiğimiz noktayı açıklamış olacağız'' dedi.

Çelik, Bakanlık'taki Reşat Moralı Toplantı Salonu'nda memur sendikalarıyla Hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinin 5. oturumu  ardından  açıklamalarda bulundu.

Sürecin sürdüğünü belirten Çelik, dün hizmet kolları üzerinde çalışmalar yapıldığını söyledi. Tekliflerdeki hangi konuların hizmet kolunda ele alınacağının değerlendirildiğini anlatan Çelik, tek tek maddeler üzerinde görüşmeler yapıldığını dile getirdi.

Çelik, 11 hizmet kolundan 5'i üzerindeki görüşmeleri tamamladıklarını ifade ederek,şöyle konuştu:

''Hızlı bir şekilde bu akşam inanıyorum ki hizmet kollarındaki tekliflerimizle kamu çalışanlarının taleplerinin değerlendirmesi sürecek ve bugün bunu neticelendirme niyetindeyiz. Yarın toplu sözleşmenin geneli üzerinden müzakerelere başlayacağız. Cuma günü de görüşme geneli üzerinde devam edecek ve pazartesi de nihai olarak geldiğimiz noktayı açıklamış olacağız.

Bir taraftan da toplu sözleşmeyle ilgili madde metinleri yazılmaya başladı. O çalışmamız da teknik heyet tarafından sürdürülüyor. İçeride çok medeni şekilde çalışmaların sürdürüldüğünü, diyalog ortamının son derece olumlu olduğunu söyleyebilirim. Tabii çok doğaldır 2,5 milyon kamu çalışanı, 1,9 milyon emekliyi ilgilendiren, toplumun neredeyse üçte birini ilgilendiren bir toplu sözleşme sürecindeyiz ve ilkini gerçekleştiriyoruz. Bu olaylarda çok daha farklı bakışın, farklı yorumların oluşunu da saygıyla karşılıyoruz ama içerideki görüşmelerin çok düzeyli ve olgun bir havada geçtiğini söyleyebilirim.''

Bugünkü oturumda kamu heyeti olarak Türkiye'nin ekonomisi, bölgede yaşanan olaylar, dünya ekonomilerindeki durağanlık konularında da sunum yaptıklarını anlatan Çelik, memur sendikalarının itirazlarını da dinlediklerini söyledi.

Çelik, ''Teklifimizin hangi şartlarda oluştuğunu, hangi kriterlere dayandığını net bir şekilde kendileriyle paylaşmış olduk. Geneli üzerinde yarın çok daha yoğun değerlendirmeler yapacağız'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER