23 Nisan bile parayla kutlandı!

Ankara Eryaman Şehit Rifat Çelik İlköğretim Okulu'nda yapılan 23 Nisan temsiline kurs parasını verebilen öğrenciler katılabildi.

23 Nisan bile parayla kutlandı!

Cumhuriyetin ilk yıllarından beri okullarda yapılan resmi törenler AKP'nin Türkiye'sinde kız çocuklarına kısa etek giymenin yasaklandığı, kız ve erkek çocukların aynı temsillerde yer almadığı şekillere büründü. Ankara'dan gelen bir haber ise 23 Nisan kutlamalarının bile para ile yapılabildiğini gösterdi.

23 Nisan bile parayla!
Dinselleşme dışında paranın getirdiği eşitsizlikler de 23 Nisan'a yansıdı. Bir çok okulda Ocak ayı itibariyle 23 Nisan temsilleri için kurslar açılıyor. Geçmişte temsiller için yapılan çalışmalara her öğrencinin katılma hakkı varken bugün ancak açılan kurslara parasını ödeyebilen ailelerin çocukları gidebiliyor.

Kurs parası ödenemeyince...
Ankara'da bir ilköğretim okulunda çocuğu üçüncü sınıfa giden bir veli 23 Nisan hazırlıklarında ve sonrasında yaşadıklarını soL'a anlattı;

"Bu yıl okulumuzda 3 ayrı kurs açıldı, jimnastik, halk oyunları ve karate. Her kurs için aylık ödenen bedel 25 lira, temsilde giyilecek kıyafetler de 75 liradan aşağı değil. Geçen yıl da aynı şekilde kurslar açmışlardı, aileler Mart ayında kurs parasını ödeyemeyince 23 Nisan temsilini okul iptal etti. Çocuklarımızın o denli hevesle beklediği, kitaplarda onlara armağan edildiği söylenen bayram da küçücük yüreklerinde büyük bir hayalkırıklığına neden oldu.

Bu yıl açılan kurslara benim çocuğum bir yakınımızın desteğiyle gidebildi ama sınıf 31 kişi ve sadece 12 çocuk bu kursu alabildi. Bu yüzden 23 Nisan günü sadece parayı ödeyebilen 12 çocuk sahneye çıktı. Diğer çocukların sahnedekileri izlerken nasıl mutsuz olduğunu size nasıl ifade ederim bilmem. O çocukları öyle görmek, arka sıralarda sınıf arkadaşları sahnedeyken onların izleyiciden ibaret olması beni bu denli yaraladıysa, küçücük çocuklar buna nasıl dayanır, bunu hangi aklıselim nasıl açıklayabilir onlara bilemiyorum".

Bıyıklı çocuğun durumu farklı!
8. Dönem Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanlığı'na seçilen 21 yaşındaki İmam Hatipli Muhsin Aksoy ise Meclis'teki toplantı öncesinde 41 ilin öğrenci meclisi başkanlarını Trabzon'da ağırlayabilecek kadar varlıklı.

Aksoy, Meclis'te yaptığı konuşmalarda herkesin aklına Başbakan Erdoğan'ı getirdi. Aksoy öğrencilerin yaşadığı sorunları ve son YGS skandalı hakkında konuşmazken, Erdoğan'a benzeyen bir üslupla medyayı eleştirmeyi ihmal etmedi.Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
AHMET YILMAZ
AHMET YILMAZ - 10 yıl Önce

HABERİ GEÇEN OKULUMUZDAN GAYET MEMNUNUZ. PROBLEMİ OLAN VELİLER İKTİDARLA PROBLEMİ OLAN VELİLERDİR. DEVLET OKULU DİYE HER ŞEY BEDAVA OLACAK DİYE BİR KURAL.BU DURUM SADECE TÜRKİYE İÇİN DEĞİL ALMANYA İÇİNDE BÖYLE. BEN ALMANYADA YILLRCA ÇALIŞTIM.ORDA DA DEVLET OKULLARINDA PARA TOPLANIYORDU.HEM BEN ANLAMIYORUM. BİZİM MİLLET ÖZEL DERSANELERE MİLYARLARI DÖKERKEN GIKLARI ÇIKMIYO, DEVLET OKULUNA GELİNCE DEVLET VERSİN DİYO.BÖYLE SAÇMALIK OLMAZ.OKULLARDA HALK OYUNLARI JİMNASTİK KURSLARI ÖZEL HOCALARIN VERDİĞİ KURSLARDIR ELBETTE PARALI OLCAK. BİR ÖĞRETMEN HALK OYUNLARI DERSİ VERMEK ZORUNDA DEĞİLKİ...BU HABERLE SADECE GÜZELİM OKULUMUZUN ADI ÇIKARILDI.VELİ ÇOK MUTLU OLMUŞTUR HERALDE...

SIRADAKİ HABER