YAZIKLAR OLSUN,

TÜRKİYE KAMU SEN VE TÜRK EĞİTİM SEN GENEL BAŞKANI İSMAİL KONCUK’UN 30 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI ALDATMACASI İLE İLGİLİ YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASIDIR.

YAZIKLAR OLSUN,
Milli Eğitim Bakanlığı 12 Haziran Genel Seçimleri öncesinde 30 bin öğretmen ataması yapılacağını açıkladı. Tam “iyi oldu, ek atama yapılacak” diye sevinirken, 30 bin öğretmen atamasının tam bir kandırmaca olduğunu anladık.

İşin detaylarını MEB yetkilileri ile görüştük.Onlara 1 Haziran’da yapılacak 30 bin öğretmen atamasının, daha önce yapılacağı açıklanan Ağustos 2011 tarihindeki atamalardan ayrı mı düşünüldüğünü, bu 30 bin atama sonrasında Ağustos ayında 55 bin öğretmen ataması yapılıp yapılmayacağını sorduk. Cevap, 1 Haziran’da 30 bin öğretmen atayacağız, Ağustos ayında da 10 bin öğretmen atayacağız, daha sonra ise Maliye Bakanlığı kadro verirse atama yapacağız, Maliye Bakanlığının kadro verip vermeyeceğini bilmiyoruz.

Tüyler ürpertici bir cevap.Bu durumda, Ağustos ayında yapılacağı söylenen 55 bin rakamına bile ulaşamayacak, Haziran+Ağustos öğretmen atamaları toplam 40 bin olacaktır. Anladığımız odur ki; AKP seçim öncesinde ataması yapılmayan öğretmenlerin ve ailelerin  tepkilerinden korkarak, atamaları seçim öncesine çekmektedir.Ancak, böyle bir uygulamanın 350 bin ataması yapılmayan öğretmeni ve aileleri daha da üzeceği ve gereceği düşünülmemiştir. Mantık,”Şu seçimleri kazasız belasız bir atlatalım, gerisi Allah kerim mantığıdır.
Bu mantık, ataması yapılmayan öğretmen ve ailelerini aldatma mantığıdır, aylardır ortaya konulan tepkilerin sonucu bu olmamalıydı. 350 bin öğretmen ve aileleri büyük bir beklentiye sokulmuş, ancak tam anlamıyla kandırılmışlardır.

Türk Eğitim Sen olarak, bu uygulamayı kabul etmiyoruz. Türk Eğitim Sen  Haziran’da yapılacağı açıklanan 30 bin öğretmen atamasının yapılmasını ancak Ağustos ayında yapılacağı açıklanan 55 bin atamanın mutlaka yapılmasını istiyoruz.Sözleşmeli öğretmenlere verdiği sözü tutmayan Milli Eğitim Bakanı Nimet ÇUBUKÇU’nun, ikinci sözünün de altında kaldığını görüyor, bu sözü de yerine gelmezse “öğretmenleri defalarca aldatan bir Milli Eğitim Bakanı  olarak tarihe geçeceğini” bilmesini istiyoruz.

TÜRK EĞİTİM SEN OLARAK SORUYORUZ, İTHAL ÖĞRETMEN PROJENİZLE, HANS'A, GEORGE'YE, ÖĞRETMENLİK VAR'DA, AHMET'E, MEHMET'E VE AYŞE'YE Mİ YOK?  Yazıklar olsun diyoruz, Hükümetin ve MEB’in ataması yapılmayan öğretmenlere attığı bu kazığı unutmayacak, unutturmayacağız. 16 Nisan’da yapacağımız eylemde de, bu ayak oyununu gündeme taşıyacağız.Yazıklar olsun.


Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
akasyalı
akasyalı - 10 yıl Önce

Sayın Koncuk tepkileriniz çok haklı ve kamuyu aydınlatıcı.Bu sahtekarlığı da deşifre etmeniz çok iyi.Millet bu yalanları ve kandırmacayı bilmelidir.Çok haklısınız, yazıklar olsun, çocuklarımızı kandıranlara yazıklar olsun.

SIRADAKİ HABER